sobota, 29 kwietnia 2017

Alkohol na wesele. Wybieramy idealny trunek

Coraz częściej zdarza się, ze młode pary rezygnują całkowicie z alkoholu podczas wesela lub sprowadzają jego obecność do całkowitego minimum. Trzeźwe wesela lub jedynie odrobinę zakrapiane nutą aromatycznego alkoholu powoli staje się standardem, tak jak i stawianie raczej na jakość niż ilość.


Czasy mocno oblewanych uroczystości weselnych, podczas których to co musiało znaleźć się na stole w pierwszej kolejności to wódka powoli odchodzą w archiwalne zapomnienie. Być może i dobrze, gdyż utarty schemat wesela wiejskiego to właśnie alkohol i tłuste mięsa, oczywiście wodzirej i zespół znany z remizowych potańcówek. Nie ma w tym absolutnie nic złego, wszystko zależy od samej młodej pary, ich preferencji oraz osób, które zostały zaproszone na uroczystość.

To właśnie do ich preferencji dobieramy nie tylko alkohol ale również menu. Jeśli wśród naszych bliskich jest wielu miłośników musującego wina oraz lekkich dań raczej wegetariańskich, nie odbierajmy im przyjemności spędzenia wieczoru w atmosferze, która pozwoli czuć im się swobodnie i dobrze.

Wesele to przecież czas wspólnej biesiady i świętowania szczególnego dnia.

Inspiracje weselne- alkohole

W pierwszej kolejności należy zaplanować alkohol pod kątem okoliczności, w trakcie których będzie nam ono towarzyszyć. Jest to przede wszystkim oficjalne powitanie pary młodej oraz gości. W tym wypadku konieczne jest zaopatrzenie w szampana lub wino musujące. Liczba butelek powinna być przeliczona na liczbę zaproszonych gości.
Drugi punkt to uroczyste kolacje i obiady. W tym wypadku częściej podajemy wino niż wódkę, jednak jak wynika z tradycji żadnego z obu trunków na stole nie powinno zabraknąć. W kwestii wina zdania są podzielone, z uwagi na gusta i smaki. Sztywne zasady doboru wina do dań serwowanych podczas kolacji słabną jeśli gość lubi wyłącznie wina słodkie lub wytrawne, a kwestią marginalną staje się to czy na talerzu spoczywa kurczak, zielenina, łosoś czy tiramisu.

Pierwotna zasada doboru wina do rodzaju serwowanej potrawy była jasna- wina wytrawne i półwytrawne podajemy do dań cięższych, głównie mięs, w zależności od ich rodzaju- mięso białe- białe wino, mięsa czerwone- wina czerwone. Nuty słodkie i półsłodkie podawane z deserami. W kwestii sałatek i dań komponowanych na bazie zieleniny również lepiej podawać wina białe, lekko słodkie lub wytrawne. Szampan i wino musujące najlepiej sprawdza się przy każdej okazji.

Obecnie nieco modyfikuje się kwestie doboru wina do serwowanych dań dzieląc je w zależności od smaku, ciężkości czy względów estetycznych. Wino i żywność mają wzajemnie dopełniać swojego smaku oraz podkreślać te akcenty, które wpływają na ich wyjątkowość. Słone potrawy idealnie podkreślają wina słodsze, natomiast kwaśne zabiją słodycz każdego deseru i wniosą nutę goryczy w daniach pikantnych. Aby równomiernie rozłożyć dominantę ostrości dań podaje się je zazwyczaj z cięższym winem wytrawnym- w zależności od barwy, białym lub czerwonym. Lekkie potrawy to przede wszystkim lekkie, dobrze schłodzone wina- zazwyczaj białe, musujące, półsłodkie lub półwytrawne. Dania mięsne- głównie dziczyzna, grzyby i sery znakomicie smakują przy lampce czerwonego wina wytrawnego.

Na weselnym stole nierzadko pojawiają się piwa. W tym wypadku, z uwagi na polski rynek, ich wybór pozostawia wiele możliwości. Mogą to być piwa popularne na rynku, raczej jasne, najczęściej spotykane na barowych kranach. Mogą to być również piwa kraftowe, lub pochodzące z nieco mniejszych browarów. Niekoniecznie muszą to być piwa butelkowe czy puszkowe, popularnym zabiegiem podczas wesel jest wynajęcie kegów i postawienie beczek z piwem. Podobny zabieg spotykany jest w kontekście wina (wino beczkowe przechowywane w odpowiedniej temperaturze jest chłodne i idealnie sprawdza się podczas letnich upalnych wesel).

Wśród gości zawsze znajdą się miłośnicy mocnego alkoholu lub bardziej stonowanych trunków- kolorowych alkoholi. W tym wypadku warto zorganizować specjalny stół, przy którym znajdą się zarówno szkockie whiskey, burbon, rum, gin czy gęsta brandy.
Jeśli nie interesuje Cie wódka na weselu lub traktujesz ja marginalnie jako element dodatkowy, okazjonalny raczej w postaci nagrody lub upominków dla gości, alkohol możesz dopasować bezpośrednio do aranżacji weselnej. Jeśli uroczystość planowana jest w klimacie amerykańskim na stole nie może zabraknąć amerykańskiego piwa Budweiser czy bourbonu pochodzącego z kukurydzianych destylatów, dojrzewających w dębowych beczkach. W przypadku ślubów azjatyckich nasze skojarzenia kierujemy na sake, którego winem nie można nazwać z uwagi na ryżową bazę, bliżej mu do piwa.

Swoje charakterystyczne trunki mają również kraje Skandynawskie, czy gorące Śródziemnomorskie. Również w Polsce, która najczęściej kojarzona jest z wódką występuje inny alkohol, który coraz częściej degustowany jest podczas różnych okazji, mianowicie miód pitny.


W zależności od rodzaju występuje on w różnych wersjach- od słodkiej po wytrawną, może być podawany zarówno do dań głównych, jak i deserów, a z uwagi na tradycję staropolską doskonale sprawdzi się na klasycznym weselu w klimacie bardziej folkowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz